Renesas Electronics Corporation R5F10RGAGFB#10
Part No.:
R5F10RGAGFB#10
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
48-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Shipping
R5F10RGAGFB#10 Information
Manufacturer:
Package/Case:
48-LQFP
Series:
RL78/L12
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
RL78
Core Size:
16-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
CSI, I2C, LINbus, UART/USART
Peripherals:
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
26
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.6V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
  • R5F10RGAGFB#10
  • R5F10RGAGFB#10 PDF
  • R5F10RGAGFB#10 Datasheet
  • R5F10RGAGFB#10 Specifications
  • R5F10RGAGFB#10 Images
  • Buy R5F10RGAGFB#10
  • R5F10RGAGFB#10 Price
  • R5F10RGAGFB#10 Distributor
  • R5F10RGAGFB#10 Supplier
  • R5F10RGAGFB#10 Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "R5F10RGAGFB#10" in Silicon Labs R5F10RGAGFB#10.