Renesas Electronics Corporation R4F2153VBR25KDV
Part No.:
R4F2153VBR25KDV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
112-LFBGA
Description:
IC MCU 16BIT 512KB FLSH 112LFBGA
Shipping
R4F2153VBR25KDV Information
Manufacturer:
Package/Case:
112-LFBGA
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2600
Core Size:
16-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
I2C, LPC, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)