Raltron Electronics R2016-16.000-12-1020-TR
Part No.:
R2016-16.000-12-1020-TR
Manufacturer:
Raltron Electronics
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Shipping
R2016-16.000-12-1020-TR Information
Manufacturer:
Raltron Electronics
Series:
R2016
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
12pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
200 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)