Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | QXP2E104KRPT |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.268" W (16.00mm x 6.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.488" (12.40mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "QXP2E104KRPT" in Silicon Labs QXP2E104KRPT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.