Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | QXL2E224KTPT |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.378" W (18.50mm x 9.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.661" (16.80mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "QXL2E224KTPT" in Silicon Labs QXL2E224KTPT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.