Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | QXK2E105KTPTZH |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.807" L x 0.339" W (20.50mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.642" (16.30mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.689" (17.50mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "QXK2E105KTPTZH" in Silicon Labs QXK2E105KTPTZH.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.