Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | QSCF500Q1R0B1GV001T |
| Manufacturer | Johanson Technology Inc. |
| Series | S |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 pF |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Q, Low Loss, Ultra Low ESR |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.61mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "QSCF500Q1R0B1GV001T" in Silicon Labs QSCF500Q1R0B1GV001T.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.