GRM1555C1H102JA01D.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GRM1555C1H102JA01D |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "GRM1555C1H102JA01D" in Silicon Labs GRM1555C1H102JA01D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.