Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWS2102100KG |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Axial |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.276" Dia x 1.063" L (7.00mm x 27.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | - |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "PWS2102100KG" in Silicon Labs PWS2102100KG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.