Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWS1632330KG |
| Manufacturer | Nichicon |
| Package/Case | Axial |
| Capacitance | 0.033 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.394" Dia x 0.748" L (10.00mm x 19.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | - |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "PWS1632330KG" in Silicon Labs PWS1632330KG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.