Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PRK18B.T2/PX-M12 |
| Manufacturer | Leuze |
| Series | 18B |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Retroreflective |
| Sensing Distance | 0" ~ 188.976" (0mm ~ 4.8m) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Response Time | 333µs |
| Output Configuration | PNP - Dark-ON |
| Light Source | Red LED |
| Connection Method | Connector, M12 |
| Ingress Protection | IEC 60947-5-2 IP67, IEC 60947-5-2 IP69K |
| Cable Length | - |
| Adjustment Type | Adjustable, 11-Turn Potentiometer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
The following parts include "PRK18B.T2/PX-M12" in Silicon Labs PRK18B.T2/PX-M12.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.