2168.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2168 |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Sensing Distance | 20.0" (508mm) |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Response Time | 2ms |
| Output Configuration | Open Collector |
| Light Source | Infrared |
| Connection Method | Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Cable Length | 10.0" (254.00mm) |
| Adjustment Type | - |
| Operating Temperature | - |
The following parts include "2168" in Silicon Labs 2168.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.