NXP USA Inc. PPC5605BCLQ64
Part No.:
PPC5605BCLQ64
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP
Shipping
PPC5605BCLQ64 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
MPC56xx Qorivva
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z0h
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
121
Program Memory Size:
768KB (768K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 15x10b, 5x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)