Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PNR110A |
| Manufacturer | Syrelec, Brand of Crouzet Control |
| Series | NR |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | High/Low Level |
| Voltage - Supply | 110VAC |
| Sensitivity | 4.7 ~ 100kOhm |
| Features | Adjustable Sensitivity |
| Distance - Control To Sensor (Max) | - |
| Output Type | Relay |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating @ Voltage | 10A @ 250VAC |
| Mounting Type | Socketable |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
The following parts include "PNR110A" in Silicon Labs PNR110A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.