Nexperia USA Inc. PMEG2010BEV,115
Part No.:
PMEG2010BEV,115
Package:
SOT-563, SOT-666
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOT666
Shipping
PMEG2010BEV,115 Information
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
80pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOT-666
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)