PLT1B20DC24-2-5261.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PLT1B20DC24-2-5261 |
| Manufacturer | Hasco Relays |
| Series | PLT |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NC (1 Form B) |
| Contact Rating (Current) | 20 A |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 15 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | Class B |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Type | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "PLT1B20DC24-2-5261" in Silicon Labs PLT1B20DC24-2-5261.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.