NXP USA Inc. PK20X256VMD100
Part No.:
PK20X256VMD100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LBGA
Description:
IC MCU 32B 256KB FLASH 144MAPBGA
Shipping
PK20X256VMD100 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LBGA
Series:
Kinetis K20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
100
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 33x16b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)