
| Image | ![]() |
| Part Number | PICA40-LP |
| Manufacturer | DITEL |
| Series | - |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | Ammeter |
| Measuring Type | Current |
| Measuring Range | 4 ~ 20mA |
| Display Type | LCD - Red Characters |
| Number of Characters Per Row | 4 |
| Display Characters - Height | 0.394" (10.00mm) |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 45.00mm x 22.00mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Connector |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
The following parts include "PICA40-LP" in Silicon Labs PICA40-LP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.