Microchip Technology PIC32MZ2048EFH064T-250I/PT
Part No.:
PIC32MZ2048EFH064T-250I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64TQFP
Shipping
PIC32MZ2048EFH064T-250I/PT Information
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 32MZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Core Processor:
MIPS32® M-Class
Speed:
250MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
RAM Size:
512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.1V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (TA)