Microchip Technology PIC32MX775F512L-80V/PF
Part No.:
PIC32MX775F512L-80V/PF
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Shipping
PIC32MX775F512L-80V/PF Information
Package/Case:
100-TQFP
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tray
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)