Microchip Technology PIC32MX775F256H-80I/MR
Part No.:
PIC32MX775F256H-80I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VQFN
Shipping
PIC32MX775F256H-80I/MR Information
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tube
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)