Microchip Technology PIC32MX440F256H-80I/MR
Part No.:
PIC32MX440F256H-80I/MR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VQFN
Shipping
PIC32MX440F256H-80I/MR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)