Microchip Technology PIC32MX440F128L-80I/PT
Part No.:
PIC32MX440F128L-80I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP
Shipping
PIC32MX440F128L-80I/PT Information
Package/Case:
100-TQFP
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tray
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
85
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)