Microchip Technology PIC32CX1025SG41100T-E/E5X
Part No.:
PIC32CX1025SG41100T-E/E5X
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TQFP
Shipping
PIC32CX1025SG41100T-E/E5X Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
100-TQFP
Series:
PIC® 32CX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4F
Core Size:
32-Bit
Speed:
100MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, POR, PWM, RSA, SHA, TRNG, WDT
Number of I/O:
81
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.63V
Data Converters:
A/D 28x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)