Microchip Technology PIC24FJ128GB110-I/PF
Part No.:
PIC24FJ128GB110-I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Shipping
PIC24FJ128GB110-I/PF Information
Package/Case:
100-TQFP
Series:
PIC® 24F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
83
Program Memory Size:
128KB (43K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)