Microchip Technology PIC18LF8585-I/PT
Part No.:
PIC18LF8585-I/PT
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP
Shipping
PIC18LF8585-I/PT Information
Package/Case:
80-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
48KB (24K x 16)
RAM Size:
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)