Microchip Technology PIC18LF2685-I/SP
Part No.:
PIC18LF2685-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28SPDIP
Shipping
PIC18LF2685-I/SP Information
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
96KB (48K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)