Microchip Technology PIC18F6680-E/PT
Part No.:
PIC18F6680-E/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Shipping
PIC18F6680-E/PT Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)