Microchip Technology PIC18F6628-E/PT
Part No.:
PIC18F6628-E/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP
Shipping
PIC18F6628-E/PT Information
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
25MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
96KB (48K x 16)
RAM Size:
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)