Microchip Technology PIC18F56Q24T-I/PT
Part No.:
PIC18F56Q24T-I/PT
Package:
48-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Shipping
PIC18F56Q24T-I/PT Information
Package/Case:
48-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18K
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 30x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)