Microchip Technology PIC18F55Q71T-I/6LX
Part No.:
PIC18F55Q71T-I/6LX
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48VFQFN
Shipping
PIC18F55Q71T-I/6LX Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)