Microchip Technology PIC18F46Q83T-I/NHX
Part No.:
PIC18F46Q83T-I/NHX
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40VQFN
Shipping
PIC18F46Q83T-I/NHX Information
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F-Q83
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)