Microchip Technology PIC18F46Q71-I/PT
Part No.:
PIC18F46Q71-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Shipping
PIC18F46Q71-I/PT Information
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)