Microchip Technology PIC18F46Q43T-I/PT
Part No.:
PIC18F46Q43T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Shipping
PIC18F46Q43T-I/PT Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)