Microchip Technology PIC18F452-I/ML
Part No.:
PIC18F452-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Shipping
PIC18F452-I/ML Information
Package/Case:
44-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
34
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)