Microchip Technology PIC18F44Q71-I/PT
Part No.:
PIC18F44Q71-I/PT
Package:
44-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Shipping
PIC18F44Q71-I/PT Information
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tray
Speed:
64MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)