Microchip Technology PIC18F44Q71-E/MP
Part No.:
PIC18F44Q71-E/MP
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40VFQFN
Shipping
PIC18F44Q71-E/MP Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)