Microchip Technology PIC18F26Q83-I/SO
Part No.:
PIC18F26Q83-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Shipping
PIC18F26Q83-I/SO Information
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F-Q83
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)