Microchip Technology PIC18F26Q71T-I/SO
Part No.:
PIC18F26Q71T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Shipping
PIC18F26Q71T-I/SO Information
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
64MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
26
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)