Microchip Technology PIC18F26Q71-E/SO
Part No.:
PIC18F26Q71-E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Shipping
PIC18F26Q71-E/SO Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
26
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)