Microchip Technology PIC18F24Q71T-I/STX
Part No.:
PIC18F24Q71T-I/STX
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28VFQFN
Shipping
PIC18F24Q71T-I/STX Information
Package/Case:
28-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® Q71
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
26
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)