Microchip Technology PIC18F24Q24T-I/SO
Part No.:
PIC18F24Q24T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Shipping
PIC18F24Q24T-I/SO Information
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 18F, Functional Safety (FuSa)
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 19x10b SAR; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)