Microchip Technology PIC18F16Q40T-I/REB
Part No.:
PIC18F16Q40T-I/REB
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20VQFN
Shipping
PIC18F16Q40T-I/REB Information
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)