Microchip Technology PIC18F15Q20-I/P
Part No.:
PIC18F15Q20-I/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20DIP
Shipping
PIC18F15Q20-I/P Information
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)