Microchip Technology PIC18F14Q40T-I/SO
Part No.:
PIC18F14Q40T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Shipping
PIC18F14Q40T-I/SO Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)