Microchip Technology PIC18F14Q40T-I/REB
Part No.:
PIC18F14Q40T-I/REB
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20VQFN
Shipping
PIC18F14Q40T-I/REB Information
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 7x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)