Microchip Technology PIC18F14Q20T-I/SO
Part No.:
PIC18F14Q20T-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Shipping
PIC18F14Q20T-I/SO Information
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F
Speed:
64MHz
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)