Microchip Technology PIC18F05Q40T-I/SL
Part No.:
PIC18F05Q40T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14SOIC
Shipping
PIC18F05Q40T-I/SL Information
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 18F
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 1x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)