Microchip Technology PIC18F05Q20T-I/ST
Part No.:
PIC18F05Q20T-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14TSSOP
Shipping
PIC18F05Q20T-I/ST Information
Package/Case:
Series:
PIC® 18F
Speed:
64MHz
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)