Microchip Technology PIC17C766T-33I/PT
Part No.:
PIC17C766T-33I/PT
Package:
80-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP
Shipping
PIC17C766T-33I/PT Information
Package/Case:
80-TQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
33MHz
Number of I/O:
66
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
RAM Size:
902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)